Haber

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah al-Burhan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile Sudan’daki siyasi gelişmeleri ve iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmenin yollarını görüştü.

Egemenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Burhan ve Al Nahyan, başkent Abu Dabi’deki Al Bahr Sarayı’nda bir araya geldi.

İkili, ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra farklı alanlarda iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek şekilde ortak işbirliği geliştirmenin yollarını ele aldı.

Burhan, Al Nahyan’a ülkesindeki idari krizi çözmek için uluslararası çevrelerin himayesinde yürütülen siyasi süreçteki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

İstikrarsızlık 2019’dan beri devam ediyor

Sudan’da hayat pahalılığının yüksek olması nedeniyle kitlesel halk protestoları ve ordunun müdahalesi sonucu başlayan Aralık Devrimi (2018) sonucunda Ömer El Beşir’in 30 yıllık iktidarı sona erdi. 11 Nisan 2019’da sona erdi ve ardından kurulan asker-sivil ortak geçici hükümetler, derin anlaşmazlıklar nedeniyle kalıcı olamadı.

Sudan ordusu, güvenlik ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetimi ele geçirdi, olağanüstü hal ilan etti ve aralarında başbakanın da bulunduğu onlarca siyasetçiyi gözaltına aldı.

5 Aralık 2022’de siyasi krizi sona erdirmek için orduyla “çerçeve anlaşma” imzalayan sivil güçler, yeni geçişe zemin hazırlayacak olan mevcut siyasi sürecin son aşamasını 8 Ocak’ta başlattı. süre ve tarafları nihai anlaşmaya yönlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu