Haber

Rus Mahkemesi Navalny’yi Aşırılık yanlısı Topluluk Kurmaktan 19 Yıl Hapse Mahkûm Etti

Bir Rus mahkemesi, tutuklu muhalif Alexei Navalny’yi aşırılık yanlısı bir topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

TASS haber ajansına göre, Moskova Şehir Mahkemesindeki davada Navalny “aşırılık yanlısı bir topluluk oluşturup katıldı, aşırılık yanlısı faaliyetleri finanse etti, aşırılık yanlısı topluluğu örgütledi, aşırılık yanlısı faaliyetler için alenen çağrıda bulundu, küçüklerin tehdit oluşturan faaliyetlere katılımını teşvik etti. TASS haber ajansına göre hayatlarının. İle suçlandı.

Mahkeme yargıcı, Navalny’yi cezasını özel rejim altındaki hapishanede çekmesi için 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Davanın ikinci sanığı, Navalny’nin YouTube kanalının eski teknik direktörü Daniel Holodny, konumunu aşırılık yanlısı faaliyetleri finanse etmek ve aşırılık yanlısı bir topluluğa katılmak için kullanmakla suçlandı.

Mahkeme, Holodny’yi 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Navalny’nin daha önceki suçlarından cezasını çekmekte olduğu Vladimir Bölgesi’ndeki cezaevinde görülen duruşma özel koşullar altında yapıldı.

Rusya Soruşturma Komitesi, Navalny hakkında “aşırılık yanlısı bir topluluk oluşturup yönettiği” gerekçesiyle 20 Ekim 2021’de soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Navalny’nin cezası

Kremlin muhalifi Alexei Navalny, zehirlenme iddiasıyla Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklandı.

Rusya Federal Cezaevi Servisi’nin talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Navalny hakkında Moskova Şehir Mahkemesi’nde görülen dava sonuçlandı ve mahkeme, Navalny’nin geçmişte hapis cezası nedeniyle verdiği 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezasını bozdu. yolsuzluk davasından, teftiş kurallarına uymadığı gerekçesiyle normal hapis cezasına çarptırıldı.

Navalny tarafından kurulan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK), 31 Ağustos 2021’de mahkeme kararıyla tasfiye edildi.

Aleksey Navalny, geçen yıl Ocak ayında Rusya’da terörizm ve aşırıcılıkla temas halinde olanlar listesine dahil edilmişti.

dikili-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu