Haber

İsviçre’de bu kış enerji sıkıntısı beklenmiyor

İsviçre Federal Elektrik Kurulu (ELCOM), bu kış ülkede elektrik sorunu beklenmediğini açıkladı.

ELCOM Direktörü Urs Meister, İsviçre devlet televizyonu SRF’ye bu kışı büyük olasılıkla enerji kesintisi olmadan geçireceklerini söyledi.

Meister, “Elektrik kesintisi yaşamayacağımız en önemli etken bu kış yaşanan yüksek sıcaklıklar. Böylece daha az gaz tüketiliyor. Avrupa’daki gaz depolama tesisleri önceki yıllara göre daha az tükeniyor.” dedim.

Bu kış rezervlerin 3/4’ünün dolduğunu söyleyen Meister, İsviçre ve Avrupa’nın enerji güvenliği açısından henüz tehlikeli bir konumdan çıkmadığını da belirtti.

Öte yandan, bol yağışlar İsviçre’deki hidroelektrik barajlarındaki rezervuarları doldurarak yerel elektrik üretimine katkıda bulunuyor.

İsviçre’de bu yıl anormal derecede ılıman sonbahar mevsimini ılık bir kış izliyor.

İsviçre Alpleri olağandışı bir mevsimsel sıcaklık yaşarken, 1 Ocak’ta Alplerin kuzeyinde 20.9 derece ile “tüm zamanların en yüksek Ocak sıcaklığı” kaydedildi.

İklim değişikliğinin de etkisiyle Avrupa genelinde özellikle yılın ilk günlerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği, bazı yerlerde 20 dereceyi aşan sıcaklıkların yaşandığı gözlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu